PROJEKT POVEJ NA GLAS: Tudi v Novi Gorici participativni proračun

Goriška

Prihodnje leto bodo v Mestni občini Nova Gorica izvedli nekaj projektov, ki jih bodo izbrali občani v participativnem proračunu. Projekt Povej na glas se bo začel z delavnicami in prijavljanjem različnih projektov, o katerih bodo občani odločali na volitvah v novembru. Izbrane projekte bodo izvedli v letu 2018, zanje pa so namenili 250.000 evrov.

Sredi lanskega leta je novogoriški župan Matej Arčon imenoval komisijo štirih mestnih svetnikov, v njej pa sodeluje tudi vodja kabineta župana Andrej Markočič, ki je pripravila predlog za izvedbo participativnega proračuna. Člani komisije so se večkrat sestali s predstavniki tistih občin, ki participativni proračun že imajo, srečali so se tudi z vodstvi krajevnih skupnosti.

Po predlogu komisije so novogoriško občino razdelili na pet območij, ki bo vsako zase izbiralo projekte, ki jih bodo uresničili prihodnje leto. Mestno območje, kjer živi večina prebivalstva v občini in bo poleg novogoriške krajevne skupnosti zajemalo še območje Rožne Doline, Solkana in Kromberka, bo dobilo za projekte 70.000 evrov; v ostalih štirih območjih pa bodo izvedli projekte do višine 45.000 evrov.

Vsak projekt, ki ga bodo posamezniki ali skupine posameznikov lahko predlagali, je lahko vreden največ do 20.000 evrov.

"Projekti so lahko različni, vendar pa morajo biti trajnostne narave in v dobrobit celotnega območja ali širše," je povedal predsednik komisije za izvedbo projekta participativnega proračuna Tomaž Jug.

17. maja začenjajo delavnice, zadnja bo potekala v Novi Gorici 7. junija. Predlagatelji bodo svoje predloge projektov lahko oddali na posebnem obrazcu po elektronski ali navadni pošti, zbirali pa jih bodo med 15. majem in 19. junijem.

Prispele predloge projektov bo komisija pregledala, izločila neustrezne, o njih pa se bodo prebivalci v starosti nad 15 let odločali na volitvah, ki bodo potekale 19. novembra in predčasnih volitvah 15. novembra.

Po Markočičevih besedah bodo izbrane projekte v celoti uresničili prihodnje leto. Če katerega med njimi ne bo mogoče izvesti zaradi tehničnih težav, pa bodo zanj namenjen denar v proračuni zamrznili in ga nato izvedli takoj, ko bo to mogoče.

Arčon je povedal še, da v vsaki izmed 19 krajevnih skupnosti v občini vsako leto izvedejo vse ključne projekte, ki jih določijo same krajevne skupnosti. "To je tudi nekakšno soodločanje krajanov, vendar kakšne njihove ideje kljub vsemu izpadejo. Ker pa želimo slišati vse, uvajamo participativni proračun," je dejal župan.

Deli novico:

janezek |  10 .05. 2017 ob  18: 08
Čimveč zelenja, klopc in otroških igral.