GORICA POSTAJA SPET ENA: Povezali bodo zdravstvo in turizem

Goriška

Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje Nova Gorica-Gorica (EZTS GO) je z organom upravljanja programa Interreg Slovenija Italija 2014-2020 podpisalo pogodbo o dodelitvi sredstev za izvajanje dveh projektov v skupni vrednosti deset milijonov evrov. Gre za projekta Soča - Isonzo in Zdravstvo - Salute.

S podpisom pogodbe, ki ju je februarja letos soglasno odobril nadzorni odbor za spremljanje Programa Interreg V-A Italija-Slovenija, se je zaključila priprave projektov in iskanja ustreznega financiranja in se začenja obdobje konkretnega uresničevanja obeh projektov, ki sta velikega pomena za goriško območje in tudi širše.

Projekta, vsak vreden po pet milijonov evrov, bosta 85-odstotno sofinancirana iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, 15 odstotkov pa bo prispevala Italija. Izvajali ju bodo v naslednjih štirih letih.

Prispevala bosta k povezovanju goriškega somestja, so ob tem dogodku sporočili iz Mestne občine Nova Gorica. V projektu Soča - Isonzo bodo gradili turistično in rekreacijsko infrastrukturo, v projektu Zdravstvo - Sanita pa bodo povezovali zdravstvene in socialne storitve.

Gre za pilotna projekta, ki sta rezultat večletnega čezmejnega medinstitucionalnega dela in teritorialnega povezovanja. Evropska komisija ju je označila kot precedenčna na področju programov evropskega teritorialnega sodelovanja, saj gre za prvi primer izvedbe celostne teritorialne naložbe s strani enega samega upravičenca, EZTS GO.

Evropska komisija bo zato pozorno sledila izvajanju obeh projektov, kar nedvomno daje visoko vrednost čezmejni pobudi, ki so jo vzpostavile občine Nova Gorica, Gorica in Šempeter-Vrtojba v okviru EZTS GO in predstavljajo primer dobre prakse za celotno Evropo, so poudarili na novogoriški občini.

S projektom Isonzo-Soča bodo vzpostavili skupno čezmejno mrežo kolesarskih in peš poti, ki bo ustvarila urbani čezmejni park, katerega namen je povečanje atraktivnosti območja za obiskovalce in turiste ter izboljšanje trajnostne mobilnosti prebivalcev, kar naj bi se odražalo s pozitivnimi ekonomskimi učinki na celotnem urbanem območju.

Vzpostavitev mreže čezmejnih zdravstvenih storitev v projektu Salute - Zdravstvo pa bo prineslo večjo uporabo in izvajanja zdravstvenih ter socialnih storitev na čezmejnem območju. Namen projekta je ustvariti mrežo, ki bo temeljila na obstoječih storitvah na dveh območjih, na zdravstvenih potrebah prebivalstva in na potrebah po inovativnem načrtovanju storitev.

V projektu bodo oblikovali skupne čezmejne zdravstvene skupine na področju duševnega zdravja, avtizma in fiziološke nosečnosti ter vzpostavili enoten slovensko-italijanski center za naročanje zdravstvenih storitev. Z namenom povezovanja s socialnimi storitvami bodo izvedli tudi čezmejne ukrepe za socialno vključevanje ranljivih skupin prebivalcev.

Deli novico:

goričan |  07 .05. 2017 ob  11: 36
Lepo, samo da bodo to uresničili tudi v praksi in se začne graditi.