Po mnenju Hojsa brez Demosa ne bi bilo slovenske države

Slovenija

Predstavniki Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) so na novinarski konferenci ob 25. obletnici padca Berlinskega zidu in ustanovitve Demosa spomnili, da brez slednjega ne bi bilo slovenske države. "Demos je bil tisti, ki se je odločil za osamosvojitev in jo tudi izpeljal," je opozoril predsednik VSO Aleš Hojs.

Aleš Hojs

Po Hojsovih besedah je bil pomen takratne Demokratične opozicije Slovenije (Demos) tudi ta, da se je takrat jasno pokazalo, kaj si želijo Slovenci. Ti so namreč leta 1990 na prvih demokratičnih volitvah strankam, združenim v Demos namenili največ glasov.

Po oceni podpredsednika takratnega poslanskega kluba Demosa Francija Feltrina je bil Demosov pomen za osamosvojitev absoluten. "Ko smo pripravili prvi osnutek zakona o plebiscitu, je tega podprlo 126 delegatov v takratni skupščini, kar je bilo toliko, kot je imel glasov Demos. Nato pa so potekali različni sestanki z opozicijo, ki nam jo je uspelo pridobiti za zakon, za katerega so nato glasovali skoraj vsi delegati," je pojasnil.

Demos deloval povezovalno

Da je bil Demos sposoben združevati različne sile, ocenjuje tudi takratni zunanji minister Dimitrij Rupel. "Spomnim se pogovorov, ali naj poskušamo osamosvojitev izvesti sami in jo pripisati sebi ali pa naj skušamo državo narediti v sodelovanju z drugimi in bo to naša skupna država. Večina nas je bila za to, da naredimo državo za vse," je dejal.

Dimitrij Rupel

Odločitev za osamosvojitev je po besedah Feltrina padla na znamenitem tajnem sestanku predstavnikov Demosa 9. in 10. novembra v Poljčah, in sicer potem, ko sta jih obiskala takratna obrambni in notranji minister Janez Janša in Igor Bavčar. "Janša je takrat dejal, da če ne bo plebiscita še letos, potem je nepotreben, ker ne bomo zmagali," je pojasnil. To je bilo po besedah Feltrina odločilno, da so se nato enotno odločili, da gredo v plebiscit.

Rupel pa je spomnil, da mednarodno okolje plebiscitu ni bilo naklonjeno in da je imel Demos nasprotnike tako doma kot v tujini, kjer so jim osamosvojitev odsvetovale predvsem ZDA.

Nasprotniki Demosa nekdanji komunisti

Doma pa so imeli po Ruplovih besedah nasprotnika v nekdanji zvezi komunistov, ki se je takrat preimenovala v Stranko demokratične prenove. Je pa Rupel poudaril, da je Milan Kučan kot član nekdanje zveze komunistov in takratni predsednik predsedstva SRS v tujini "zelo korektno" zastopal osamosvojitvena stališča, ki jih je sprejela Demosova vlada.

V VSO si po Hojsovih besedah želijo, da takratni dogodki ne bi odšli v pozabo. Zato bo VSO v petek v Poljčah obeležil 24. obletnico odločitve za razpis plebiscita, pripravljajo pa tudi slovesnost v spomin na prvi postroja enote Teritorialne obrambe v Kočevski reki.


 

Deli novico:

z lepim se hvalite |  05 .11. 2014 ob  20: 29
Kaj smo imeli mi navadni ljudje od osamosvojitve?NIČ,ali celo manj kot to.Korist so imeli politiki,razni Peterleti,Bavčarji,Šroti,Zidarji in podobni.Več kot 20 let jim je bilo dovolj,da uničijo vse kar so drugi gradili 60 let!Zato nehajte s temi debatami o nekem ponosu,če niste nikoli probali preživeti družino s 600€ plače!Res vam hvala za tako državo!Hojs-e hitit v ljubljanico ti in tvoj DEMOS!
@Pix |  05 .11. 2014 ob  17: 50
-2
Ti tvoji prebivalci…, ki volijo vse kar jim servirajo strici, bi moj K. ustanovili brez Demosa.
allcide |  05 .11. 2014 ob  17: 27
kakšna država neki ! ? ..... navaden konglomerat kriminalnih pašalukov !! ... na eni strani Levosučnih, "na drugi strani" Desnosučnih !! .........

W blaginja ! .........
istra |  05 .11. 2014 ob  15: 35
Hojs hoj v bošk...ku zastopiš kaj je tu. mona...
Hojsek, |  05 .11. 2014 ob  14: 40
če je tako kot praviš ti, potem bodi preklet Demos, da je slednji souničil SFRJ in ustvaril lopovsko slovensko državo. Demos je bil tisti, ki se je odločil za osamosvojitev in jo tudi izpeljal - torej je izplejal krajo družbenega premoženja. Danes lahko tako gledamo lestvico 100 največjih milijonarjev, na drugi strani pa tisoče in tisoče siromakov, ČUDOVITO.
Pix |  05 .11. 2014 ob  14: 10
Brez Demosa ne bi bilo slovenske države......
Čakaj malo, kaj so sedaj te izjave ?
Slovenski narod živi na tem ozemlju približno nekje od leta 700 našega štetja.
Dolga zgodovina z neštetimi vojnami, kugami, okupacijami in osvoboditvami.
Nato smo na plebiscitu rekli , da hočemo svojo državo.
Sedaj pa se oglašajo neki njokoti, ki so izkoristili gužvo v času osamosvajanja in hočejo imeti zasluge za našo državo.
Ne draga gospoda ! Državo smo ustanovili MI prebivalci in prebivalke republike Slovenije.