Prvi mož Salonita Anhovo: Država naj raje kot proizvodnjo obdavči prodajo

Posočje

Ob uvedbi dodatnih okoljskih dajatev energetsko intenzivnih podjetij bi se za slovenska podjetja znižala konkurenčnost na domačem trgu, je na današnji novinarski konferenci izpostavil predsednik uprave Salonita Anhovo Julijan Fortunat. Zato vladi predlaga, naj z novimi dajatvami namesto proizvajalcev obremeni izdelke.

Julijan Fortunat, foto: Salonit

Fortunat se zavzema, da bi vlada dodatne prihodke namesto z dodatnimi obremenitvami za proizvodnjo pridobila na primer s trošarinami pri prodaji cementa. Tako bi obdavčila ne samo domača podjetja, pač pa tudi tuje proizvajalce, ki prodajajo na slovenskem trgu.

Tuji proizvajalci svoje izdelke proizvajajo z okolju precej bolj neprijazno energijo kot večina slovenskih, je pojasnil Fortunat. Zato bi imela predlagana okoljska dajatev pravzaprav obraten učinek od tistega, ki bi si ga vlada z njeno uvedbo želela.

Do 1,5 milijona evrov dodatnih stroškov

V anhovskem Salonitu ocenjujejo, da bi dodatne obremenitve pomenile med 500.000 in 1,5 milijona evrov novih stroškov. To bi pomenilo nekonkurenčnost na domačem trgu in bližnjih tujih trgih, kamor Salonit trenutno proda 40 odstotkov svoje proizvodnje.

"Ocenjujemo, da bi izgubili okoli šest milijonov evrov ob 50-milijonskih letnih prihodkih, od tega bi pet milijonov pomenila izguba pri izvozu in milijon evrov izgube na domačem trgu," je dejal Fortunat.

Podobnega mnenja tudi v Goriških opekarnah

Podobno razmišlja tudi direktor Goriških opekarn Jožef Stibilj, ki pa za podjetje ne vidi rešitve v selitvi v tujino, še manj pa pri krčenju stroškov pri odpuščanju delavcev, saj je 50 zaposlenih spodnja meja za dobro poslovanje podjetja.

"Leta 2013 smo za okoljske dajatve namenili že eno mesečno plačo vseh zaposlenih, letos je poslovanje še nekoliko bolj zaostreno, bojimo pa se, kaj bo prihodnje leto," je povedal Stibilj.

Salonit Anhovo in Goriške opekarne sta med 51 podjetji, ki so podpisala na vlado naslovljeno peticijo proti dodatnim okoljskim obremenitvam energetsko intenzivnih podjetij.

Med temi podjetji prevladujejo družbe s področja metalurgije, steklarstva, cementarstva, med njimi pa so tudi podjetja s področja kemične in papirne industrije ter izdelave gradbenega materiala.

Podjetja pretežno v tuji lasti

V teh podjetjih je zaposlenih 27.269 delavcev, nekateri pa bi po opozorilih delodajalcev lahko ostali brez zaposlitve. Ker so mnoga podjetja v tuji lasti, ki se lahko zgodilo, da bi zaradi vse večje davčne obremenitve proizvodnjo selili v tujino, še opozarjajo v gospodarstvu.

Deli novico: