RRA Severne Primorske predstavlja rezultate dveh mednarodnih projektov

Goriška

Regionalna razvojna agencija (RRA) Severne Primorske je predstavila rezultate dveh mednarodnih projektov, ki sta bila sofinancirana s strani programa transnacionalnega sodelovanja Jugovzhodna Evropa. Prvi projekt se je osredotočil na inovativno socialno podjetništvo, drugi pa se je soočil z razvojnimi izzivi demografskih gibanj in migracij.

Namen projekta EASE&SEE je vzpostavitev inovativnega socialnega podjetništva z oblikovanjem sodelovalnih modelov med socialnimi podjetji, profitnimi organizacijami, lokalno in državno oblastjo ter investitorji, in sicer na področju celotnega predela jugovzhodne Evrope, so navedli v RRA Severne Primorske, ki je v projektu sodelovala kot partner.

V projektu, ki se bo formalno zaključil konec novembra s konferenco v Benetkah, so sodelovali partnerji iz Italije, Avstrije, Srbije, Madžarske in Bolgarije. Med pomembnejšimi izvedenimi dejavnostmi so v RRA Severne Primorske izpostavili spoznavanje dobrih praks uspešnih socialnih podjetij v tujini, osveščanje deležnikov o pomembnosti finančnih vzpodbud za socialno podjetništvo, predvsem lokalnih oblasti, pomoč pri pripravi poslovnega načrta za lokalno socialno podjetje s tržno usmeritvijo ter vzpostavitev Informacijske točke za svetovanje s področja socialnega podjetništva, ki so jo ustanovili v okviru Podjetniškega centra RRA Severne Primorske.

Informacijska točka je namenjena podajanju informacij o socialnem podjetništvu, pogojih za ustanovitev socialnega podjetja in zakonodaji. Na informacijski točki beležijo okrepljeno število iskalcev informacij s teh področij. Posameznike zanima predvsem, kakšne so prednosti ustanovitve socialnega podjetja, možnosti za podporo novoustanovljenim socialnim podjetjem ter možnosti sodelovanja z ostalimi pomembnimi akterji, ki spodbujajo socialno podjetništvo.

Poleg razvojne agencije pri projektu tudi Fakulteta za uporabne družbene študije

V projektu MMWD oz. Migracije v službi razvoja so sodelovali javne oblasti, pristojne za regijske in lokalne razvojne strategije ter tehnični partnerji iz Avstrije, Bolgarije, Grčije, Romunije, Slovenije, Črne gore, Moldavije in Srbije. Poleg novogoriške razvojne agencije je v projektu kot slovenski partner sodelovala tudi Fakulteta za uporabne družbene študije v Novi Gorici.

Glavni cilj projekta je podpreti zmogljivosti javnih uprav pri spopadanju z razvojnimi izzivi, ki so jih povzročila demografska gibanja in z migracijami povezane demografske spremembe.

Predpostavka projekta je, da oblikovalci politik, ki se ukvarjajo s teritorialnim razvojem, potrebujejo v prihodnost usmerjeno in celovito vizijo razvoja, ki bi pomagala opredeliti ključne regionalne in lokalne izzive ter cilje strategije Evropa 2020 pretvoriti v prednostne naloge teritorialne politike. MMWD pri tem ponuja regijsko vezano bazo znanja, scenarije do leta 2020, ki prikazujejo posledice današnjih demografskih sprememb v pogojih lokalnega razvoja ter okrogle mize za mednarodni politični dialog in sodelovanje na področju upravljanja migracij. Specifičnost projekta je v tem, da postavlja današnje demografske spremembe v središče analize za predvidevanje teritorialnega razvoja, migracije pa postavlja v središče trenutnih demografskih sprememb.

Direktor RRA Severne Primorske Črtomir Špacapan (na fotografiji zgooraj) je ocenil, da je samo vprašanje časa, kdaj se bomo morali tudi pri nas posvetiti temu problemu. Jana Suklan z omenjene novogoriške fakultete pa je pojasnila, da je gospodarska kriza v Sloveniji ustavila migracijske tokove iz bivših jugoslovanskih republik, da pa se dolgoročno migracijskim tokovom iz kriznih območij ne bomo mogli izogniti.

Deli novico: