Slovenija pleše že 60 let, bo zaplesal tudi predsednik Pahor?

Slovenija

Plesna zveza Slovenije letos praznuje 60. obletnico svojega delovanja. Visok jubilej bodo obeležili na osrednji prireditvi, ki bo v torek, 11. novembra, ob 19. uri, v veliki dvorani hotela Union v Ljubljani. Osrednje prireditve se bo po napovedih udeležil tudi slovenski predsednik Borut Pahor.

Na predvidoma poldrugo uro trajajočem uradnem delu prireditve se bodo z besedo, sliko in nastopi izbranih posameznikov, parov in plesnih skupin sprehodili skozi bogato zgodovino, vse od nastanka Plesne zveze Slovenije do danes. "Veliko zgodbo in vse vanjo vtkane drobne zgodbe na naši 60 let trajajoči poti so pisali in še pišejo tisoči nekdanjih in današnjih plesalk in plesalcev ter njihovih staršev, plesnih učiteljev, trenerjev in funkcionarjev. Zgodbe so se pisale v desetinah plesnih šol, društev in klubov, ki jim ni uspelo preživeti tako dolgega obdobja in se še naprej pišejo v tistih 82 članicah, ki danes sestavljajo Plesno zvezo Slovenije," je ob častitljivem jubileju sporočil predsednik zveze Drago Šulek.

V Sloveniji segajo korenine tekmovalnega plesa daleč v obdobje pred 2. svetovno vojno, ko so plesne tekmovalce vzgajali posamezni plesni učitelji, pogoji za redno in organizirano delovanje in zasledovanje istih ciljev pa so bili dani z ustanovitvijo Plesne zveze Slovenije 13. novembra leta 1954. Nekaj dni kasneje je odločbo od tedanjih oblasti dobilo tudi Združenje plesnih učiteljev tedanje Ljudske republike Slovenije. A prva leta po ustanovitvi niso bila rožnata, saj so tekmovalci v frakih delovali kot simpatizerji in privrženci v vojni odpravljene buržoazije. Zato je bilo dolga leta tekmovalcev komaj za vzorec, in to pretežno v standardnih plesih. Ob ustanovitvi so zvezo sestavljala le štiri društva. Zdaj jih je kar 20-krat več, ob tem pa so plesalci blesteli tudi v mednarodni areni, od koder so z evropskih in svetovnih prvenstev prinesli številna priznanja in odličja kot posamezniki, pari ali skupine.

"Ples je univerzalno sredstvo sporazumevanja in je človeku prirojen odziv na glasbo in ritem," je med drugim poudaril Šulek.

Deli novico:

SMOTANEC |  07 .11. 2014 ob  00: 58
NAJ GRE RAJE KIDAT GNOJ!!
banana |  06 .11. 2014 ob  14: 28
tudi, če živimo v banana državi si take sramote od predsednika ne zaslužimo, narcisoidni nastavljač!!!!